Jak usnadnit dítěti vstup do dětské skupiny

Desatero pro snadnější vstup do dětské skupiny

 

  1. Mluvte s dítětem o tom, jak to u nás vypadá a co ho čeká. Vyhněte se negativním popisům, jako "tam tě naučí poslouchat" a pod.
  2. Zvykejte ho na odloučení. Při odchodu láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje vědět, že se na vás může spolehnout.
  3. Veďte dítě k samostatnosti v hygieně (zkoušejte používat nočník), oblékání a jídle
  4. Seznamujte dítě s hrníčkem a lžicí, dítě by mělo být zvyklé na tuhou stravu a umět jíst u stolu.
  5. Dodržujte pouze jedno spaní přes den (po obědě, cca v 11 hod).
  6. Učte dítě reagovat na své jméno a výzvu dospělého.
  7. Dodržujte postupnou adaptaci dítěte v DS (doporučený adaptační plán).
  8. Ráno se snažte o co nejrychlejší předání a rozloučení s dítětem, pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.
  9. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného – plyšáka, hračku, látkovou plenku.
  10. Spolupracujte s pečujícím personálem. Vzájemná podpora usnadní dítěti přechod z domácího prostředí do kolektivu a odloučení od rodičů.

 

Co bude dítě v dětské skupině potřebovat - musí být řádně označeno jménem dítěte

 

  1. bačkory s pevnou patou a odpovídající velikosti nohy dítěte (ne boty větší)
  2. boty na zahradu (holínky)
  3. papírové kapesníky (10 balíčků v 1 balení)
  4. pleny (ideálně celé balení), vlhčené ubrousky
  5. teplé nepromokavé boty do sněhu v zimním počasí
  6. ochranný krém s odpovídajícím faktorem v letních měsících

 

Adaptační proces - průběh a doporučení

 

Vše je jednou poprvé - poprvé od rodičů, poprvé v kolektivu. Vše bude nové, neznámé. Poprvé ve svém životě se dítě setká se situací, kdy není středem pozornosti, ale musí se o pozornost dělit s ostatními. Nějaký čas trvá, než si dítě zvykne na nové prostředí. Každé dítě je jiné, a proto i doba zvykání si na skupinu je různě dlouhá. První den přichází dítě do skupiny s rodičem, hrají si spolu a během dopoledne společně odcházejí domů. Druhý den může rodič na chvíli odejít a dítě již zůstává v dětské skupině samo. Postupně se doba pobytu dítěte ve skupině prodlužuje, nastává čas, kdy bude v dětské skupině i samo spinkat. To bývá pro dítě nelehký úkol, pomáhá mu plyšová hračka do postýlky, kterou může mít po celou dobu pobytu ve skupině. Adaptace na nové prostředí je náročný proces pro všechny. Pomáhá nám, když od rodičů víme, čeho se dítě bojí, co ho baví, v čem je šikovné. Délka adaptace trvá několik dnů i týdnů, bohužel se většinou neobejde bez pláče. Průběh a délka adaptačního procesu vždy závisí na věku a osobnosti dítěte. Cílem adaptace je, aby dítě poznalo prostředí, cítilo se v něm bezpečně, vědělo co ho čeká a těšilo se na kamarády a společné zážitky.