Jak usnadnit dítěti vstup do dětské skupiny

Desatero pro snadnější vstup do dětské skupiny

 

 1. Mluvte s dítětem o tom, jak to u nás vypadá a co ho čeká. Vyhněte se negativním popisům, jako "tam tě naučí poslouchat" a pod.
 2. Zvykejte ho na odloučení. Při odchodu láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje vědět, že se na vás může spolehnout.
 3. Veďte dítě k samostatnosti v hygieně (zkoušejte používat nočník), oblékání a jídle
 4. Seznamujte dítě s hrníčkem a lžicí, dítě by mělo být zvyklé na tuhou stravu a umět jíst u stolu.
 5. Dodržujte pouze jedno spaní přes den (po obědě, cca v 11 hod).
 6. Učte dítě reagovat na své jméno a výzvu dospělého.
 7. Dodržujte postupnou adaptaci dítěte v DS (doporučený adaptační plán).
 8. Ráno se snažte o co nejrychlejší předání a rozloučení s dítětem, pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní.
 9. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného – plyšáka, hračku, látkovou plenku, která zůstává po celou dobu v DS.
 10. Spolupracujte s pečujícím personálem. Vzájemná podpora usnadní dítěti přechod z domácího prostředí do kolektivu a odloučení od rodičů.

 

Co bude dítě v dětské skupině potřebovat - musí být řádně označeno jménem dítěte

 

 1. bačkory s pevnou patou a odpovídající velikosti nohy dítěte (ne boty větší)
 2. boty na zahradu (holínky)
 3. papírové kapesníky (10 balíčků v 1 balení)
 4. pleny (ideálně celé balení), vlhčené ubrousky
 5. teplé nepromokavé boty do sněhu v zimním počasí
 6. ochranný krém s odpovídajícím faktorem v letních měsících

 

Adaptační proces - průběh a doporučení

 

Vše je jednou poprvé - poprvé od rodičů, poprvé v kolektivu. Vše bude nové, neznámé. Poprvé ve svém životě se dítě setká se situací, kdy není středem pozornosti, ale musí se o pozornost dělit s ostatními. Nějaký čas trvá, než si dítě zvykne na nové prostředí. Každé dítě je jiné, a proto i doba zvykání si na skupinu je různě dlouhá. První den přichází dítě do skupiny s rodičem, hrají si spolu a během dopoledne společně odcházejí domů. Druhý den může rodič na chvíli odejít a dítě již zůstává v dětské skupině samo. Postupně se doba pobytu dítěte ve skupině prodlužuje, nastává čas, kdy bude v dětské skupině i samo spinkat. Adaptace na nové prostředí je náročný proces pro všechny. Pomáhá nám, když od rodičů víme, čeho se dítě bojí, co ho baví, v čem je šikovné. Délka adaptace trvá několik dnů i týdnů, bohužel se většinou neobejde bez pláče. Průběh a délka adaptačního procesu vždy závisí na věku a osobnosti dítěte. Cílem adaptace je, aby dítě poznalo prostředí, cítilo se v něm bezpečně, vědělo co ho čeká a těšilo se na kamarády a společné zážitky.